Blog

Jak zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców na osiedlu?

Ponieważ bezpieczeństwo mieszkańców to kluczowa kwestia, dlatego coraz większą popularnością cieszą się strzeżone osiedla. Co można zrobić, aby zachować ład na terenie Wspólnoty Mieszkaniowej, mieć poczucie kontroli oraz po prostu – zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców?

Zatrudnienie firmy ochroniarskiej

Oczywiste, ale bardzo ważne rozwiązanie. Przeszkoleni pracownicy ochrony są zwykle obecni przez całą dobę, co pozwala im na bieżąco weryfikować, kto wchodzi i wychodzi z budynku. Istotną kwestią jest ustalenie z agencją zakresu ochrony osiedla, ponieważ dokładnie te zapisy znajdą się potem w umowie.

Zatrudnienie firmy ochroniarskiej to m.in.:

  • zapobieganie kradzieżom i dewastacjom mienia Wspólnoty Mieszkaniowej
  • interwencje w przypadku zakłócania spokoju mieszkańców (w tym – ciszy nocnej)
  • dbanie o to, by drogi ewakuacyjne pozostawały drożne
  • kontrola ruchu (aut oraz pieszych)

Zabezpieczające kody

Zwykłe zamki powoli odchodzą do lamusa. Przecież złodziejowi zdecydowanie łatwiej ukraść klucz niż poznać 4-cyfrowy kod wejścia do budynku! To rozwiązanie nie tylko nowocześniejsze, ale przede wszystkim – bezpieczniejsze.

Instalacja monitoringu na osiedlu

Monitoring daje nie tylko możliwość obserwowania tego, co dzieje się na osiedlu, ale także zapewnia rejestrację obrazu i dźwięku, co – w przypadku ewentualnych prób dewastacji czy kradzieży – pomaga zlokalizować winnego. To zatem świetne rozwiązanie, ale… Pod jednym warunkiem! Bardzo ważne jest umiejscowienie kamer tak, aby obejmowały możliwie jak największy obszar, a także, aby monitoring znajdował się w strategicznych miejscach – w tym przy wejściach do:

  • garaży / parkingów
  • bram wjazdowych
  • wind
  • klatek schodowych

Dbałość o odpowiednie oświetlenie

Oświetlenie spełnia na osiedlu podwójną rolę. Po pierwsze – sprawia, że mieszkańcy czują się bezpieczniej podczas wieczornych spacerów czy powrotów do domu. Po drugie, złodzieje czy wandale nie czują się bezkarni – nie mają poczucia, że są „niewidoczni” w ciemności. Można więc powiedzieć, że oświetlenie działa poniekąd „prewencyjnie”.