Blog

Na czym polega optymalizacja kosztów Wspólnoty Mieszkaniowej?

Finanse liczą się zawsze i wszędzie – także w przypadku zarządzania budżetem Wspólnoty Mieszkaniowej. Każda metoda, która będzie go optymalizować, jest dobra. Jak to zwykle w przypadku kwestii finansowych bywa – chodzi o mądre zarządzanie, nie o oszczędzanie na wszystkim i za wszelką cenę. W jaki sposób zatem optymalizować koszty Wspólnoty Mieszkaniowej?

Co składa się na koszty Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej?

Koszty Zarządu to m.in.:

  • Opłaty za tzw. media (prąd, wodę, etc.)
  • Koszty konserwacji budynku, usuwania usterek, napraw i remontów
  • Podatki, ubezpieczenia
  • Inne opłaty (np. za windę i jej konserwację)

Aby pokryć te opłaty, właściciele lokali wpłacają zaliczki (do 10. dnia każdego miesiąca). A jak obniżyć koszty Wspólnoty Mieszkaniowej? Poniżej wybrane sposoby.

Modernizacja systemów grzewczych

Modernizacja systemów to aktywność, która sprzyja energooszczędności. Warto zlecić ocenę całej nieruchomości i zweryfikować, czy możliwe jest wdrożenie działań, które pomogą w zredukować opłaty za energię. Przegląd powinien obejmować przede wszystkim: ogrzewanie, oświetlenie, systemy wentylacyjne. W dokonaniu przeglądu może pomóc skorzystanie z Audyt PRO i Audyt PRO Plus.

Wykrywanie usterek i awarii we wczesnym stadium

Dokonywanie przeglądów to ważna kwestia z jeszcze jednego powodu – nie tylko pozwala zmniejszyć opłaty za energię, ale również wykryć we wcześniejszym stadium awarie czy usterki, dzięki czemu często udaje się zapobiegać poważniejszym uszkodzeniom na terenie nieruchomości, których naprawa generuje wysokie koszty.

Audyt PRO to innowacyjna usługa, która pozwala proaktywnie zadbać o budynek i budować wzrost jego wartości w czasie. Dzięki specjalnej aplikacji, audyt techniczny prowadzony przez naszych fachowców jest bardziej efektywny, co przekłada się na niższe koszty naprawy.

Dzięki Audytowi PRO Plus nasi klienci zapewniają sobie dostęp do kompleksowych oraz szczegółowych przeglądów przy użyciu dronów, a także badań termowizyjnych.

Dbanie o czystość

Dbałość o czystość dotyczy zarówno przestrzeni budynku, jak i terenów zewnętrznych. Aby nie wydawać na to kroci, opracuj dobry plan finansowy Wspólnoty Mieszkaniowej, uwzględniający kwestie sprzątania, dezynfekcji (zwłaszcza w czasach pandemii), dbania o tereny zielone, usuwania śniegu i inne. Bardzo ważnym punktem jest wywóz śmieci, w tym tych wielkogabarytowych, a także ustalenie, kto odpowiada za ich utylizację. Często porzucane są one na śmietnikach, a za koszty utylizacji płaci cała wspólnota. Tymczasem wystarczy zmienić regulamin i wprowadzić zasadę, według której to pozbywający się starego sprzętu odpowiada finansowo za jego usunięcie.

Anita Procka, Kierownik Departamentu Koordynacji Pracy Podwykonawców, TuMieszkamy