Blog

Ekologia we Wspólnocie Mieszkaniowej

Kwestie związane ekologią i oszczędzaniem naszego środowiska stały się nie tylko trendem, ale wręcz koniecznością. Co może zrobić Wspólnota Mieszkaniowa, aby jej mieszkańcy mogli powiedzieć z dumą: jesteśmy społecznością, która żyje ekologicznie? Oto kilka pomysłów.

Fotowoltaika

Czyli w skrócie: przetwarzanie energii słonecznej w cieplną. Instalacja paneli fotowoltaicznych może zapewnić Wspólnocie Mieszkaniowej energię niezbędną do ogrzewania części wspólnych. Fotowoltaika to nie tylko ekologia w czystej postaci, ale także – oszczędności dla Wspólnoty, zwłaszcza, że energia stale drożeje i raczej się to nie zmieni. Wskazówka: istnieje możliwość uzyskania przez Wspólnotę Mieszkaniową dotacji na zastosowanie woltaicznych paneli i ich instalację.

Zbieranie deszczówki

Mało kto wie o tym, że Polska posiada zasoby wody pitnej porównywalne do… Egiptu. Oszczędność wody jest zatem naszym obowiązkiem. Jednym z dobrych pomysłów jest zbieranie deszczówki we Wspólnotach Mieszkaniowych i przeznaczanie jej choćby na nawadnianie trawników i terenów zielonych nieruchomości. Pozyskanie wód opadowych z dachów budynków jest możliwe na przykład dzięki zbiornikom ukrytym pod ziemią. Dodatkowy bonus: zbierając i gromadząc deszczówkę, zabezpieczamy się przed podtopieniem czy zalaniem parkingów podziemnych podczas dużych ulew, które ostatnio występują w naszym klimacie coraz częściej (co – notabene – jest skutkiem zmian klimatycznych).

Radiowe pomiary zamiast tradycyjnych liczników

Pomiary radiowe są ekologiczne z kilku powodów. Po pierwsze, nie trzeba wymieniać ich tak często jak tradycyjnych liczników, bo po prostu służą dłużej, a po drugie – łatwiej jest po 5 lat uzyskać ich „legalizację”. Ponadto, o wiele dokładniej mierzą ciepło czy wodę, które zostały zużyte. Wreszcie – ich odczytu można dokonać w dowolnym momencie, co jest po prostu wygodniejsze.

Zielone dachy

A może by tak… Ogród w (prawie) przestworzach? Tzw. zielone dachy stają się coraz popularniejsze. Mogą stanowić atrakcyjną przestrzeń do odpoczynku mieszkańców Wspólnoty Mieszkaniowej, a przy tym filtrują powietrze, dzięki czemu staje się czystsze. Odprowadzają również wodę i przeciwdziałają wychłodzeniu budynku zimą oraz jego przegrzaniu latem. To zatem nie tylko ekologia, ale czysta oszczędność, skoro można zaoszczędzić na ogrzewaniu nieruchomości.

Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości, czy eko życie we Wspólnocie Mieszkaniowej ma sens? Choć czasem wydaje się, że ekologiczne rozwiązania nie są tanie, to jednak ich koszty zwracają się w dłuższej perspektywie czasowej, a jednocześnie przynoszą korzyści otoczeniu. Zatem… Do dzieła!