Blog

Wspólnoty Mieszkaniowe: jak sobie radzić w czasie pandemii?


W związku z sytuacją epidemiologiczną, dbałością społeczeństwa o zdrowie i wprowadzonymi licznymi obostrzeniami, działanie Wspólnot Mieszkaniowych zostało znacznie utrudnione. Zarządzający budynkami oraz Zarządy Wspólnot Mieszkaniowych powinny dbać o właściwy poziom czystości i higieny. O czym pamiętać w dobie pandemii, aby ułatwić funkcjonowanie Wspólnoty Mieszkaniowej oraz jej nieruchomości w tym czasie? Oto kilka praktycznych porad. 

Postaw na zdalne głosowanie uchwał
Największym wyzwaniem dla funkcjonowania Wspólnot Mieszkaniowych jest dziś głosowanie uchwał i przeprowadzanie zebrań rocznych, które – choć mogą odbyć się w późniejszym terminie bez żadnych sankcji – to jednak ich przesunięcie uniemożliwia często podejmowanie decyzji koniecznych dla prawidłowego funkcjonowania nieruchomości czy samej wspólnoty. Na rynku są już dostępne narzędzia pozwalające na zdalne głosowania. Warto z nich skorzystać. 

Dezynfekuj częściej wspólne przestrzenie
Czas pandemii nie jest łatwy dla osób zamieszkujących budynki wielomieszkaniowe, także dlatego, że części wspólne, takie jak windy, korytarze, klatki schodowe to miejsca o podwyższonym ryzyku zakażenia. Powinno być ono minimalizowane przez wydawanie odpowiednich dyspozycji firmom sprzątającym. Chodzi tu przede wszystkim o dezynfekcję i częste wietrzenie pomieszczeń. 

Bezpiecznie zadbaj o remonty i usterki 
Utrzymanie właściwego stanu technicznego budynku w czasie pandemii to spore wyzwanie dla zarządów, niezależnie od tego czy jest to likwidacja usterek czy termomodernizacja budynku. Minimalizuj kontakt pracowników z mieszkańcami. Pamiętaj, że mają prawo obawiać się o siebie, jeśli prace prowadzone są wewnętrz nieruchomości, np. na klatce schodowej. Jeśli nie wymaga tego sytuacja, warto przełożyć takie działania na czas po pandemii. Wszystkie pozostałe powinny być prowadzone w ścisłym reżimie sanitarnym. 

Ustal dyspozycje dla gości i kurierów
Nie należy też zapominać o kurierach. Firmy kurierskie muszą przestrzegać wytycznych Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego (profilaktyka minimalizująca ryzyko zakażenia i rozpowszechniania się koronawriusa). Jednak warto wypracować dyspozycje dotyczące postępowania na terenie nieruchomości – powinny otrzymać je firmy zajmujące się ochroną budynku. Podobnie sprawa ma się w przypadku gości odwiedzających mieszkańców. Podstawa to noszenie maseczki na terenie nieruchomości oraz dezynfekcja rąk. Osoby przybywające na teren budynku warto zachęcić do korzystania ze schodów, a nie windy.

Pamiętaj o przestrzeniach poza budynkiem
Teren nieruchomości to często nie tylko budynek, ale również ogródki czy place zabaw. Pamiętaj, że restrykcje dotyczą całej przestrzeni. Przepisy zmieniają się dziś dynamiczne, w zależności od fali zachorowań. Jeśli stanowią o czasowym zakazie korzystania z przestrzeni takiej jak np. Place zabaw, na ogrodzeniu okalającym plac zabaw lub – jeśli takiego ogrodzenia nie ma – w jego okolicy należy wywiesić stosowne ogłoszenie.

Zorganizuj pomoc sąsiedzką
Czas pandemii jest trudny dla starszych, słabszych czy schorowanych osób. Warto się o nich zatroszczyć – pomoc nie kosztuje nic poza naszym dobrym sercem i odrobioną czasu. Zastanów się, w jaki sposób możesz zorganizować system sąsiedzkiego wsparcia w swojej Wspólnocie Mieszkaniowej. Pomyśl też o tych, którzy mieszkają sami, a przechodzą właśnie kwarantannę i być może potrzebują pomocnej ręki w wyprowadzeniu psa czy zrobieniu zakupów. Satysfakcja z takiego wsparcia jest bezcenna, a dodatkowy bonus to wzmocnienie sąsiedzkich relacji.

Maciej Szymański, Dyrektor Regionalny TuMieszkamy