Blog

7 sposobów na oszczędności w ogrzewaniu

 

Choć zimy nie są już tak mroźne jak kiedyś, to nadal chłodny okres roku. Sezon grzewczy trwa, ale wciąż nie jest za późno, aby obniżyć swoje rachunki za ogrzewanie. Poznaj 7 sposobów, w jaki sposób możesz to zrobić.

1. Wietrz z głową

Pamiętaj o tym, by podczas wietrzenia zbytnio nie wychłodzić mieszkania - prawie na pewno trzeba będzie wówczas mocniej ogrzewać pokoje, a wtedy - nici z oszczędności. Co zatem robić? Wietrz krótko (ok. 5 minut), ale zawsze otwierając okna na oścież. To dużo lepsze rozwiązanie niż stale uchylone okna. Pamiętaj też o tym, by podczas wietrzenia zawsze przykręcić zawory grzejników - inaczej tracisz niepotrzebnie ciepło i… pieniądze.

2. Przykręcaj grzejniki

Wyjeżdżasz na weekend? A może po prostu wychodzisz do pracy na cały dzień? Obniż temperaturę w pomieszczeniach o 2 lub 3 stopnie (nie dopuszczaj do obniżenia poniżej 15 stopni). W tym przypadku działa bowiem zasada opisana powyżej - zbyt mocne wychłodzenie mieszkania nie służy oszczędzaniu. Po powrocie musisz dostarczyć dużą ilość ciepła do ogrzania ścian, podłóg i sufitów, które się wychładzają, co z kolei powoduje znaczne zwiększenie zużycia energii. Grzejniki należy również przykręcać:

• na noc (poza oszczędnością zyskujesz coś jeszcze - niektórzy eksperci twierdzą, że chłodniejsze powietrze wpływa pozytywnie na jakość snu),

• w pomieszczeniach, które nie są stale użytkowane.

3. Doszczelniaj i jeszcze raz… doszczelniaj

Znajdź wszystkie nieszczelności w mieszkaniu, które mogą powodować utratę ciepła, a następnie - doszczelnij je (ale nie zapomnij o wentylacji - regularne wietrzenie pomieszczeń zapobiegnie rozwojowi pleśni i grzybów). Najczęściej należy uszczelnić: okna, drzwi zewnętrzne oraz przejścia przez ściany - na przykład przewodów telewizyjnych. Im więcej takich miejsc zlokalizujesz, tym lepiej dla Twojego portfela.

4. Odpowietrzaj grzejniki

Zapowietrzone grzejniki poznasz po zmiennej temperaturze ich powierzchni - gdy część grzejnika jest ciepła, a część zimna.

5. Mądrze rozplanuj przestrzeń

Jeśli przysłonisz grzejniki, prawdopodobnie nie osiągniesz przez długi czas oczekiwanej temperatury mieszkania. Dlatego, chcąc oszczędzić na ogrzewaniu, należy zastanowić się nad przearanżowaniem domowej przestrzeni. Najważniejsza zasada - to dbać o to, by grzejniki nie były zasłonięte. Przestaw meble znajdujące się w bardzo bliskiej przestrzeni kaloryferów. W miarę możliwości staraj się nie zasłaniać grzejników zasłonami - to również ogranicza odbiór ciepła z instalacji.

6. Zamykaj drzwi pomiędzy pokojami

W zimne dni warto zamykać drzwi między pokojami po to, by ograniczyć przeciągi i wymianę powietrza z chłodniejszymi pomieszczeniami.

7. Odsłaniaj okna, gdy jest słońce. Zakrywaj, gdy jest ciemno

Jeśli świeci słońce, warto odsłonić wszystkie firanki, zasłony, żaluzje i rolety, by pozwolić światłu docierać do pomieszczeń. To darmowa energia, którą możesz wykorzystać.

Jeśli robi się ciemno, zasłoń maksymalnie powierzchnię szyb. W tym przypadku przydają się wszystkie “blokady”, wymienione powyżej.

Departament Technicznego Utrzymania Nieruchomości TuMieszkamy